SMCJ17A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 17.0V
product image
SMCJ17A-13-F Picture
SeekIC No. : 00240696 Detail
SMCJ17A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 17.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ17A-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 27.6 V
Operating Voltage : 17 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 18.9 V Peak Surge Current : 53.3 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 27.6 V
Package / Case : SMC
Operating Voltage : 17 V
Breakdown Voltage : 18.9 V
Peak Surge Current : 53.3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ17A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown18.9V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ17A 13 F