SMCJ24A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 24V 1500 Watts
product image
SMCJ24A-TP Picture
SeekIC No. : 00240986 Detail
SMCJ24A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 24V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ24A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 38.9 V Operating Voltage : 24 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 26.7 V
Peak Surge Current : 38.6 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Package / Case : DO-214AB
Operating Voltage : 24 V
Clamping Voltage : 38.9 V
Breakdown Voltage : 26.7 V
Peak Surge Current : 38.6 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ24A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown26.7V