SMCJ24CA-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 24.0V
product image
SMCJ24CA-13-F Picture
SeekIC No. : 00240851 Detail
SMCJ24CA-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 24.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ24CA-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 38.9 V
Operating Voltage : 24 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 26.7 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 38.6 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Description
Channels :
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Operating Voltage : 24 V
Clamping Voltage : 38.9 V
Breakdown Voltage : 26.7 V
Package / Case : SMC
Peak Surge Current : 38.6 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ24CA-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown26.7V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ24CA 13 F