SMCJ250C
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 250Vr 1500W 3.7A 10% BiDirectional
product image
SMCJ250C Picture
SeekIC No. : 00228225 Detail
SMCJ250C: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 250Vr 1500W 3.7A 10% BiDirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ250C
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 405 V Operating Voltage : 250 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 279 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 3.7 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AB
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Peak Surge Current : 3.7 A
Clamping Voltage : 405 V
Operating Voltage : 250 V
Breakdown Voltage : 279 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ250C
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)250V
Voltage - Breakdown279V