SMCJ26A-TR
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 26V Unidirect
product image
SMCJ26A-TR Picture
SeekIC No. : 00228949 Detail
SMCJ26A-TR: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 26V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ26A-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 53.5 V
Operating Voltage : 26 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 30 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 1 mA Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Capacitance : 2900 pF Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Polarity : Unidirectional
Termination Style : SMD/SMT
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Operating Voltage : 26 V
Breakdown Voltage : 30 V
Package / Case : SMC
Clamping Voltage : 53.5 V
Capacitance : 2900 pF
Peak Surge Current : 1 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ26A-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown28.9V