SMCJ28A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 28.0V
product image
SMCJ28A-13-F Picture
SeekIC No. : 00229262 Detail
SMCJ28A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 28.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ28A-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 45.4 V
Operating Voltage : 28 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 31.1 V Peak Surge Current : 33 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Peak Surge Current : 33 A
Clamping Voltage : 45.4 V
Package / Case : SMC
Operating Voltage : 28 V
Breakdown Voltage : 31.1 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ28A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown31.1V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ28A 13 F