SMCJ28A-TR
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 28V Unidirect
product image
SMCJ28A-TR Picture
SeekIC No. : 00236286 Detail
SMCJ28A-TR: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 28V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ28A-TR
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 59 V
Operating Voltage : 28 V Package / Case : DO-214AB
Breakdown Voltage : 31.1 V Peak Surge Current : 169 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Capacitance : 2700 pF
Description
Channels :
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 59 V
Operating Voltage : 28 V
Breakdown Voltage : 31.1 V
Peak Surge Current : 169 A
Capacitance : 2700 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ28A-TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown31.1V