SMCJ40A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 40V 1500 Watts
product image
SMCJ40A-TP Picture
SeekIC No. : 00241105 Detail
SMCJ40A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 40V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ40A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 64.5 V Operating Voltage : 40 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 44.4 V
Peak Surge Current : 23.3 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 64.5 V
Operating Voltage : 40 V
Breakdown Voltage : 44.4 V
Peak Surge Current : 23.3 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ40A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown44.4V