SMCJ40A-TR
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 40V Unidirect
product image
SMCJ40A-TR Picture
SeekIC No. : 00238395 Detail
SMCJ40A-TR: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 40V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ40A-TR
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 84 V
Operating Voltage : 40 V Package / Case : DO-214AB
Breakdown Voltage : 44.4 V Peak Surge Current : 119 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Capacitance : 2050 pF
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Package / Case : DO-214AB
Operating Voltage : 40 V
Breakdown Voltage : 44.4 V
Peak Surge Current : 119 A
Clamping Voltage : 84 V
Capacitance : 2050 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ40A-TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown44.4V