SMCJ40CA-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 40.0V
product image
SMCJ40CA-13-F Picture
SeekIC No. : 00240847 Detail
SMCJ40CA-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 40.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ40CA-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 64.5 V
Operating Voltage : 40 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 44.4 V Peak Surge Current : 23.2 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Clamping Voltage : 64.5 V
Operating Voltage : 40 V
Breakdown Voltage : 44.4 V
Package / Case : SMC
Peak Surge Current : 23.2 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ40CA-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown44.4V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ40CA 13 F