SMCJ45CA-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 45V 1500 Watts
product image
SMCJ45CA-TP Picture
SeekIC No. : 00241237 Detail
SMCJ45CA-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 45V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ45CA-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 72.7 V Operating Voltage : 45 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 50 V
Peak Surge Current : 20.6 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 72.7 V
Breakdown Voltage : 50 V
Operating Voltage : 45 V
Peak Surge Current : 20.6 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ45CA-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown50V