SMCJ48A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 48.0V
product image
SMCJ48A-13-F Picture
SeekIC No. : 00240850 Detail
SMCJ48A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 48.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ48A-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 77.4 V
Operating Voltage : 48 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 53.3 V Peak Surge Current : 19.4 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Peak Surge Current : 19.4 A
Clamping Voltage : 77.4 V
Operating Voltage : 48 V
Breakdown Voltage : 53.3 V
Package / Case : SMC
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ48A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown53.3V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ48A 13 F