SMCJ64A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 64.0V
product image
SMCJ64A-13-F Picture
SeekIC No. : 00240738 Detail
SMCJ64A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 64.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ64A-13-F
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 103 V
Operating Voltage : 64 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 71.1 V Peak Surge Current : 14.6 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Package / Case : SMC
Clamping Voltage : 103 V
Peak Surge Current : 14.6 A
Operating Voltage : 64 V
Breakdown Voltage : 71.1 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ64A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown71.1V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ64A 13 F