SMCJ64A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 64V 1500 Watts
product image
SMCJ64A-TP Picture
SeekIC No. : 00240936 Detail
SMCJ64A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 64V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ64A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 103 V Operating Voltage : 64 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 71.1 V
Peak Surge Current : 14.6 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 103 V
Peak Surge Current : 14.6 A
Operating Voltage : 64 V
Breakdown Voltage : 71.1 V
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ64A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown71.1V