SMCJ64CA-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 64V 1500 Watts
product image
SMCJ64CA-TP Picture
SeekIC No. : 00241042 Detail
SMCJ64CA-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 64V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ64CA-TP
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 103 V Operating Voltage : 64 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 71.1 V
Peak Surge Current : 14.6 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Channels : 1 Channel
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 103 V
Peak Surge Current : 14.6 A
Operating Voltage : 64 V
Breakdown Voltage : 71.1 V
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ64CA-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown71.1V