SMCJ6V5A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 6.5V 1500W Unidirectional
product image
SMCJ6V5A Picture
SeekIC No. : 00227009 Detail
SMCJ6V5A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 6.5V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ6V5A
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 11.2 V Operating Voltage : 6.5 V
Package / Case : DO-214AB? Breakdown Voltage : 7.22 V to 7.98 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 133.9 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : +150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Termination Style : SMD/SMT
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 11.2 V
Operating Voltage : 6.5 V
Package / Case : DO-214AB?
Maximum Operating Temperature : +150 C
Peak Surge Current : 133.9 A
Breakdown Voltage : 7.22 V to 7.98 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ6V5A
VendorFairchild Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown7.22V