SMCJ6.0CA-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 6.0V
product image
SMCJ6.0CA-13-F Picture
SeekIC No. : 00240715 Detail
SMCJ6.0CA-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 6.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ6.0CA-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 10.3 V
Operating Voltage : 6 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 6.67 V Peak Surge Current : 145.6 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Clamping Voltage : 10.3 V
Operating Voltage : 6 V
Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 6.67 V
Peak Surge Current : 145.6 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ6.0CA-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6V
Voltage - Breakdown6.67V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ6 0CA 13 F