SMCJ6.5CA-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 6.5V 1500 Watts
product image
SMCJ6.5CA-TP Picture
SeekIC No. : 00241195 Detail
SMCJ6.5CA-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 6.5V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ6.5CA-TP
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 11.2 V Operating Voltage : 6.5 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 7.2 V
Peak Surge Current : 134 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Channels : 1 Channel
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 11.2 V
Operating Voltage : 6.5 V
Breakdown Voltage : 7.2 V
Peak Surge Current : 134 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ6.5CA-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown7.2V