SMCJ70A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 70.0V
product image
SMCJ70A-13-F Picture
SeekIC No. : 00240880 Detail
SMCJ70A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 70.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ70A-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 113 V
Operating Voltage : 70 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 77.8 V Peak Surge Current : 13.3 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 113 V
Operating Voltage : 70 V
Breakdown Voltage : 77.8 V
Package / Case : SMC
Peak Surge Current : 13.3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ70A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown77.8V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ70A 13 F