SMCJ7V5A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 7.5V 1500W Unidirectional
product image
SMCJ7V5A Picture
SeekIC No. : 00229154 Detail
SMCJ7V5A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 7.5V 1500W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ7V5A
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 12.9 V Operating Voltage : 7.5 V
Package / Case : DO-214AB? Breakdown Voltage : 8.33 V to 9.21 V
Peak Surge Current : 116.3 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 12.9 V
Operating Voltage : 7.5 V
Package / Case : DO-214AB?
Breakdown Voltage : 8.33 V to 9.21 V
Peak Surge Current : 116.3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ7V5A
VendorFairchild Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown8.33V