SMCJ7.0A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 7.0V
product image
SMCJ7.0A-13-F Picture
SeekIC No. : 00240805 Detail
SMCJ7.0A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 7.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ7.0A-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 12 V
Operating Voltage : 7 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 7.78 V Peak Surge Current : 125 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 12 V
Operating Voltage : 7 V
Breakdown Voltage : 7.78 V
Package / Case : SMC
Peak Surge Current : 125 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ7.0A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7V
Voltage - Breakdown7.78V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ7 0A 13 F
SMCJ70A13F
SMCJ7 0A FDIDKR ND