SMCJ7.5A-13
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 7.5V
product image
SMCJ7.5A-13 Picture
SeekIC No. : 00265021 Detail
SMCJ7.5A-13: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 7.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ7.5A-13
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 12.9 V
Operating Voltage : 7.5 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 8.33 V Peak Surge Current : 200 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 12.9 V
Operating Voltage : 7.5 V
Breakdown Voltage : 8.33 V
Package / Case : SMC
Peak Surge Current : 200 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ7.5A-13
VendorDiodes Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown8.33V
Drawing Number*
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names SMCJ7 5A 13