SMCJ7.5A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 7.5V 1500 Watts
product image
SMCJ7.5A-TP Picture
SeekIC No. : 00241205 Detail
SMCJ7.5A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 7.5V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ7.5A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 12.9 V Operating Voltage : 7.5 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 8.3 V
Peak Surge Current : 116.3 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 12.9 V
Operating Voltage : 7.5 V
Peak Surge Current : 116.3 A
Breakdown Voltage : 8.3 V
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ7.5A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown8.3V
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ7 5A TP
SMCJ75ATP
SMCJ7 5A TPMSDKR ND