SMCJ85A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 85.0V
product image
SMCJ85A-13-F Picture
SeekIC No. : 00240706 Detail
SMCJ85A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 85.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ85A-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 137 V
Operating Voltage : 85 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 94.4 V Peak Surge Current : 10.4 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Package / Case : SMC
Clamping Voltage : 137 V
Operating Voltage : 85 V
Breakdown Voltage : 94.4 V
Peak Surge Current : 10.4 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ85A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown94.4V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ85A 13 F