SMCJ8.5A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors
product image
SMCJ8.5A-TP Picture
SeekIC No. : 00241037 Detail
SMCJ8.5A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ8.5A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Clamping Voltage : 14.4 V Package / Case : DO-214AB
Breakdown Voltage : 10.4 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 104.2 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Polarity :
Channels :
Operating Voltage :
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 14.4 V
Package / Case : DO-214AB
Breakdown Voltage : 10.4 V
Peak Surge Current : 104.2 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ8.5A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown9.4V
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ8 5A TP
SMCJ85ATP
SMCJ8 5A TPMSDKR ND