SMCJ8.5CA-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.5V 1500 Watts
product image
SMCJ8.5CA-TP Picture
SeekIC No. : 00229292 Detail
SMCJ8.5CA-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.5V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ8.5CA-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 14.4 V Operating Voltage : 8.5 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 9.4 V
Peak Surge Current : 104.2 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Termination Style :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 14.4 V
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AB
Operating Voltage : 8.5 V
Breakdown Voltage : 9.4 V
Peak Surge Current : 104.2 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ8.5CA-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown9.4V