SMCJ90CA-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 90V 1500 Watts
product image
SMCJ90CA-TP Picture
SeekIC No. : 00241018 Detail
SMCJ90CA-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 90V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ90CA-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 146 V Operating Voltage : 90 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 100 V
Peak Surge Current : 10.3 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 146 V
Operating Voltage : 90 V
Peak Surge Current : 10.3 A
Breakdown Voltage : 100 V
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ90CA-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown100V