SMDJ100CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
product image
SMDJ100CA Picture
SeekIC No. : 00236466 Detail
SMDJ100CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMDJ100CA
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 162 V Operating Voltage : 100 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 111 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 18.5 A
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AB
Breakdown Voltage : 111 V
Peak Surge Current : 18.5 A
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Operating Voltage : 100 V
Clamping Voltage : 162 V
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMDJ100CA
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown111V