SMDJ120A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
product image
SMDJ120A Picture
SeekIC No. : 00236529 Detail
SMDJ120A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMDJ120A
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 193 V Operating Voltage : 120 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 133 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 15.5 A
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Package / Case : DO-214AB
Peak Surge Current : 15.5 A
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Clamping Voltage : 193 V
Operating Voltage : 120 V
Breakdown Voltage : 133 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMDJ120A
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown133V