SMDJ170CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
product image
SMDJ170CA Picture
SeekIC No. : 00228911 Detail
SMDJ170CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMDJ170CA
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 275 V Operating Voltage : 170 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 189 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 10.9 A
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AB
Operating Voltage : 170 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Clamping Voltage : 275 V
Breakdown Voltage : 189 V
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Peak Surge Current : 10.9 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMDJ170CA
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown189V