SMDJ6.5CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
product image
SMDJ6.5CA Picture
SeekIC No. : 00233942 Detail
SMDJ6.5CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors TVS Diode SMC Suf MT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMDJ6.5CA
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 11.2 V Operating Voltage : 6.5 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 7.22 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 267.9 A
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 11.2 V
Operating Voltage : 6.5 V
Breakdown Voltage : 7.22 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Peak Surge Current : 267.9 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMDJ6.5CA
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown7.22V