SMF16AT1G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 16V 200W Unidirectional
product image
SMF16AT1G Picture
SeekIC No. : 00254235 Detail
SMF16AT1G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 16V 200W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMF16AT1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 26 V Operating Voltage : 16 V
Package / Case : SOD-123FL Breakdown Voltage : 17.8 V
Peak Surge Current : 7.7 A Peak Pulse Power Dissipation : 1000 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 26 V
Operating Voltage : 16 V
Breakdown Voltage : 17.8 V
Package / Case : SOD-123FL
Peak Pulse Power Dissipation : 1000 W
Peak Surge Current : 7.7 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMF16AT1G
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)200W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown17.8V