SMF170AT1G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors ZENER TVS
product image
SMF170AT1G Picture
SeekIC No. : 00249127 Detail
SMF170AT1G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors ZENER TVS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMF170AT1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 275 V Operating Voltage : 170 V
Package / Case : SOD-123FL Breakdown Voltage : 209 V
Peak Surge Current : 0.6 A Peak Pulse Power Dissipation : 1000 W
Capacitance : 15 pF Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Operating Voltage : 170 V
Clamping Voltage : 275 V
Package / Case : SOD-123FL
Peak Pulse Power Dissipation : 1000 W
Capacitance : 15 pF
Breakdown Voltage : 209 V
Peak Surge Current : 0.6 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMF170AT1G
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)175W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown189V