SMF18AT1G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 18V 200W Unidirectional
product image
SMF18AT1G Picture
SeekIC No. : 00238439 Detail
SMF18AT1G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 18V 200W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMF18AT1G
Mfg:
ON Semiconductor
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 29.2 V Operating Voltage : 18 V
Package / Case : SOD-123FL Breakdown Voltage : 20 V
Peak Surge Current : 6.8 A Peak Pulse Power Dissipation : 1000 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Clamping Voltage : 29.2 V
Operating Voltage : 18 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Package / Case : SOD-123FL
Peak Pulse Power Dissipation : 1000 W
Peak Surge Current : 6.8 A
Breakdown Voltage : 20 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMF18AT1G
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)200W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown20V