SMF20AT1G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 200W TRANS VOLT SUPPRSRS 20V UNIDIR
product image
SMF20AT1G Picture
SeekIC No. : 00229939 Detail
SMF20AT1G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 200W TRANS VOLT SUPPRSRS 20V UNIDIR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMF20AT1G
Mfg:
ON Semiconductor
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 32.4 V Operating Voltage : 20 V
Package / Case : SOD-123FL Breakdown Voltage : 22.2 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 6.2 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1000 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 32.4 V
Peak Surge Current : 6.2 A
Operating Voltage : 20 V
Breakdown Voltage : 22.2 V
Package / Case : SOD-123FL
Peak Pulse Power Dissipation : 1000 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMF20AT1G
VendorON Semiconductor
CategoryOver Voltage Circuit Protection
Mounting TypeSurface (SMD, SMT)
Package NameSOD-123FL
TypeUnidirectional
Peak Power200.000 W [Max]
Breakdown Voltage22.20 V [Min]
Breakdown Voltage24.50 V [Max]
Breakdown Voltage23.35 V [Typ]
Reverse Standoff Voltage20.0 V [Typ]
Reverse Leakage Current1.00 A [Max]
Clamp Voltage32.4 V [Max]
Operating Temperature-55 °C [Min]
Operating Temperature150 °C [Max]
PackagingTape & Reel
Height1.000 mm [Max]
Length2.900 mm [Typ]
Width1.800 mm [Typ]