SMF36AT1G
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 36V 200W Unidirectional
product image
SMF36AT1G Picture
SeekIC No. : 00228042 Detail
SMF36AT1G: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 36V 200W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMF36AT1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 58.1 V Operating Voltage : 36 V
Package / Case : SOD-123FL Breakdown Voltage : 40 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 3.4 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1000 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 58.1 V
Package / Case : SOD-123FL
Peak Pulse Power Dissipation : 1000 W
Peak Surge Current : 3.4 A
Operating Voltage : 36 V
Breakdown Voltage : 40 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMF36AT1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseSOD-123 Flat Leads
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)200W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown40V