SML-020MVTT86
Standard LED - SMD DUAL GREEN/650RED SMD TRANS LENS
product image
SML-020MVTT86 Picture
SeekIC No. : 0048784 Detail
SML-020MVTT86: Standard LED - SMD DUAL GREEN/650RED SMD TRANS LENS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SML-020MVTT86
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
LED Size : 1210 Illumination Color : Red, Green
Wavelength/Color Temperature : 570 nm, 660 nm Lens Color/Style : Transparent
Luminous Intensity : 20 mcd Viewing Angle : 100 deg
Packaging : Reel
Description
Forward Current :
Forward Voltage :
Packaging : Reel
Illumination Color : Red, Green
Viewing Angle : 100 deg
Luminous Intensity : 20 mcd
Lens Color/Style : Transparent
LED Size : 1210
Wavelength/Color Temperature : 570 nm, 660 nm
Parameters:
Technical/Catalog InformationSML-020MVTT86
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryOptoelectronics
ColorGreen, Red
Lens Style/SizeRectangle, 2.3mm x 2.1mm
Millicandela Rating20mcd Green, 6.3mcd Red
Voltage - Forward (Vf) Typ2.2V Green, 2.0V Red
Wavelength - Dominant570nm, 650nm
Wavelength - Peak570nm, 650nm
Current - Test20mA