SML-D12V8WT86
Standard LED - SMD SMD Red ht=0.55mm 16-100 mcd Side View
product image
SML-D12V8WT86 Picture
SeekIC No. : 0048760 Detail
SML-D12V8WT86: Standard LED - SMD SMD Red ht=0.55mm 16-100 mcd Side View
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SML-D12V8WT86
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
LED Size : 0603 Illumination Color : Red
Wavelength/Color Temperature : 630 nm Lens Color/Style : Milky White Diffused
Luminous Intensity : 40 mcd Viewing Angle : 160 deg
Packaging : Reel
Description
Forward Current :
Forward Voltage :
Packaging : Reel
Illumination Color : Red
Wavelength/Color Temperature : 630 nm
LED Size : 0603
Luminous Intensity : 40 mcd
Lens Color/Style : Milky White Diffused
Viewing Angle : 160 deg
Parameters:
Technical/Catalog InformationSML-D12V8WT86
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryOptoelectronics
ColorRed
Lens Style/SizeRectangle, 1.2mm x 0.8mm
Millicandela Rating40mcd
Voltage - Forward (Vf) Typ2.0V
Wavelength - Dominant630nm
Wavelength - Peak630nm
Current - Test20mA