SMLJ12A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 19.9V 3000W 150.6A
product image
SMLJ12A-TP Picture
SeekIC No. : 00241032 Detail
SMLJ12A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 19.9V 3000W 150.6A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMLJ12A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Clamping Voltage : 19.9 V Package / Case : DO-214AB
Breakdown Voltage : 14.7 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 150.6 A Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Polarity :
Channels :
Operating Voltage :
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 19.9 V
Breakdown Voltage : 14.7 V
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Peak Surge Current : 150.6 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMLJ12A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown13.3V