SMLJ18CA-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 29.2V 3000W 102.8A
product image
SMLJ18CA-TP Picture
SeekIC No. : 00241211 Detail
SMLJ18CA-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 29.2V 3000W 102.8A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMLJ18CA-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Clamping Voltage : 29.2 V Package / Case : DO-214AB
Breakdown Voltage : 22.1 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 102.8 A Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Polarity :
Channels :
Operating Voltage :
Capacitance :
Clamping Voltage : 29.2 V
Breakdown Voltage : 22.1 V
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Package / Case : DO-214AB
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Peak Surge Current : 102.8 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMLJ18CA-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown20V