SMLJ30A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 48.4V 3000W 62A
product image
SMLJ30A-TP Picture
SeekIC No. : 00240999 Detail
SMLJ30A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 48.4V 3000W 62A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMLJ30A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Clamping Voltage : 48.4 V Package / Case : DO-214AB
Breakdown Voltage : 36.8 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 62 A Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Polarity :
Channels :
Operating Voltage :
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 48.4 V
Peak Surge Current : 62 A
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Breakdown Voltage : 36.8 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMLJ30A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown33.3V