SMLJ33CA-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 53.3V 3000W 56.2A
product image
SMLJ33CA-TP Picture
SeekIC No. : 00241119 Detail
SMLJ33CA-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 53.3V 3000W 56.2A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMLJ33CA-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Clamping Voltage : 53.3 V Package / Case : DO-214AB
Breakdown Voltage : 40.6 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 56.2 A Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Polarity :
Channels :
Operating Voltage :
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 53.3 V
Peak Pulse Power Dissipation : 3000 W
Breakdown Voltage : 40.6 V
Peak Surge Current : 56.2 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMLJ33CA-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown36.7V