SMP100LC-160
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 160V 50uA Bidirect
product image
SMP100LC-160 Picture
SeekIC No. : 00226714 Detail
SMP100LC-160: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 160V 50uA Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMP100LC-160
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Bidirectional Operating Voltage : 144 V
Package / Case : SMB Breakdown Voltage : 160 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 100 A
Capacitance : 30 pF Packaging : Reel
Description
Channels :
Clamping Voltage :
Peak Pulse Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature :
Minimum Operating Temperature :
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Capacitance : 30 pF
Package / Case : SMB
Peak Surge Current : 100 A
Operating Voltage : 144 V
Breakdown Voltage : 160 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMP100LC-160
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)144V
Voltage - Breakdown160V