SMT05E-12W3V3J
DC/DC Converters 10-14Vin 0.8-3.63V 5A
product image
SMT05E-12W3V3J Picture
SeekIC No. : 002715125 Detail
SMT05E-12W3V3J: DC/DC Converters 10-14Vin 0.8-3.63V 5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMT05E-12W3V3J
Mfg:
Emerson / Astec Power
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Non-Isolated / POL Output Power : 16.5 W
Input Voltage Range : 10 V to 14 V Input Voltage (nominal) : 12 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 0.8 V to 3.63 V
Output Current (Channel 1) : 5 A Package / Case Size : 20.32 mm x 11.43 mm x 5.97 mm
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Product : Non-Isolated / POL
Number of Outputs : 1
Input Voltage (nominal) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 5 A
Output Power : 16.5 W
Input Voltage Range : 10 V to 14 V
Output Voltage (Channel 1) : 0.8 V to 3.63 V
Package / Case Size : 20.32 mm x 11.43 mm x 5.97 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMT05E-12W3V3J
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input10 ~ 14V
Output0.8 ~ 3.63VDC
Power (Watts)16.5W
Number of Outputs1
1st Output0.8 ~ 3.63 VDC @ 5A