SMTPA130
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 130V 50uA Bidirect
product image
SMTPA130 Picture
SeekIC No. : 00236281 Detail
SMTPA130: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 130V 50uA Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMTPA130
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Polarity : Bidirectional Operating Voltage : 117 V
Package / Case : SMB Breakdown Voltage : 130 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 50 A
Capacitance : 14 pF Packaging : Reel
Description
Channels :
Clamping Voltage :
Peak Pulse Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature :
Minimum Operating Temperature :
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Peak Surge Current : 50 A
Package / Case : SMB
Capacitance : 14 pF
Operating Voltage : 117 V
Breakdown Voltage : 130 V
Features:
BIDIRECTIONALCROWBAR PROTECTION.
BREAKDOWNVOLTAGERANGE:From 62 V To 270 V.
HOLDINGCURRENT= 150 mAmin
REPETITIVEPEAK PULSE CURRENT :
IPP = 50 A, 10/1000 s.
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
P Power dissipation Tlead= 50 5 W
IPP Peak pulse current:
10/1000µS
8/20µS
50
A
A
ITSM Non repetitive surge peak on-state current tp = 20ms 30 A
dV/dt Critical rate of rise of off-state voltage VRM 5 KV/µS
TL Maximum lead temperature for soldering during 10 s. 260 Tstg
Tstg
Tj
Storage temperature range
Maximum junction temperature
- 55 to + 150
150
°C
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMTPA130
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)117V
Voltage - Breakdown130V