SN74ABT640DW
Bus Transceivers Tri-State Octal Bus
product image
SN74ABT640DW Picture
SeekIC No. : 00413889 Detail
SN74ABT640DW: Bus Transceivers Tri-State Octal Bus
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74ABT640DW
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Output Level : TTL Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 32 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 4.9 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : SOIC-20 Packaging : Tube
Output Type : 3-State
Packaging : Tube
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Logic Type : Standard Transceiver
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Logic Family : ABT
High Level Output Current : - 32 mA
Low Level Output Current : 64 mA
Package / Case : SOIC-20
Propagation Delay Time : 4.9 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74ABT640DW
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeTransceiver, Inverting
Package / Case20-SOIC (7.5mm Width)
PackagingTube
Number of Elements2 - Dual
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Output High, Low32mA, 64mA