SN74ABT640PWRG4
Bus Transceivers Octal Bus Trans
product image
SN74ABT640PWRG4 Picture
SeekIC No. : 00416843 Detail
SN74ABT640PWRG4: Bus Transceivers Octal Bus Trans
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74ABT640PWRG4
Quick Details
Logic Type : Standard Transceiver Logic Family : ABT
Number of Channels per Chip : 8 Input Level : TTL
Output Level : TTL Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 32 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 4.9 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : TSSOP-20 Packaging : Reel
Description
Number of Channels per Chip : 8
Output Type : 3-State
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Packaging : Reel
Package / Case : TSSOP-20
Logic Type : Standard Transceiver
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Input Level : TTL
Output Level : TTL
Logic Family : ABT
High Level Output Current : - 32 mA
Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 4.9 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74ABT640PWRG4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeTransceiver, Inverting
Package / Case20-TSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Bits per Element8
Number of Elements2 - Dual
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Output High, Low32mA, 64mA