SN74ACT240N
Buffers & Line Drivers Tri-State Octal
product image
SN74ACT240N Picture
SeekIC No. : 00402469 Detail
SN74ACT240N: Buffers & Line Drivers Tri-State Octal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74ACT240N
Polarity : Inverting Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : PDIP-20
Packaging : Tube
Number of Output Lines : 8
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Polarity : Inverting
Packaging : Tube
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-20
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74ACT240N
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Inverting
Package / Case20-DIP (300 mil)
Mounting TypeThrough Hole
Number of Bits per Element4
Number of Elements2 - Dual
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Output High, Low24mA, 24mA