SN74F280BDRE4
Parity Functions 9-bit odd/evn parity Generator/Checker
product image
SN74F280BDRE4 Picture
SeekIC No. : 00448210 Detail
SN74F280BDRE4: Parity Functions 9-bit odd/evn parity Generator/Checker
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74F280BDRE4
Quick Details
Number of Circuits : 1 Number of Bits : 9
Logic Family : 74F Package / Case : SOIC-14
High Level Output Current : - 1 mA Low Level Output Current : 20 mA
Propagation Delay Time : 10 ns Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Packaging : Reel
Description
Number of Circuits : 1
Number of Bits : 9
High Level Output Current : - 1 mA
Low Level Output Current : 20 mA
Propagation Delay Time : 10 ns
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : SOIC-14
Packaging : Reel
Logic Family : 74F
Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74F280BDRE4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits9-Bit
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Logic TypeParity Generator/Checker
Current - Output High, Low1mA, 20mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (3.9mm Width), 14-SOL
Operating Temperature0°C ~ 70°C