SN74F30NSR
Gates (AND / NAND / OR / NOR) 8-input positive NAND gates
product image
SN74F30NSR Picture
SeekIC No. : 00437766 Detail
SN74F30NSR: Gates (AND / NAND / OR / NOR) 8-input positive NAND gates
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SN74F30NSR
Quick Details
Product : NAND Logic Family : 74F
Number of Gates : 1 Number of Lines (Input / Output) : 8 / 1
High Level Output Current : - 1 mA Low Level Output Current : 20 mA
Propagation Delay Time : 5 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOP-14
Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Number of Gates : 1
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Product : NAND
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Propagation Delay Time : 5 ns
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Logic Family : 74F
High Level Output Current : - 1 mA
Low Level Output Current : 20 mA
Package / Case : SOP-14
Number of Lines (Input / Output) : 8 / 1
Parameters:
Technical/Catalog InformationSN74F30NSR
VendorTexas Instruments (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits1 - Single
Package / Case14-SOIC (5.3mm Width), 14-SOP, 14-SOIJ
Logic TypeNAND Gate
PackagingCut Tape (CT)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs8
Current - Output High, Low1mA, 20mA
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V